dr Erazm
Pietryga

Spójrz wokoło, nie żyjesz tylko dla siebie

Zawsze w sercu miał Konin. Cały czas powtarzał, że to miasto nie może żyć w cieniu Poznania. Robił wszystko, by to właśnie tu powstał nowoczesny szpital, już w latach 70-tych XX w. stawiał na profilaktykę i zapraszał specjalistów z Poznania, by badali mieszkańców Konina – tak o zmarłym w sierpniu 2018 roku doktorze Erazmie Pietrydze mówią jego przyjaciele i znajomi. Doskonały lekarz, społecznik, inicjator wielu akcji i przede wszystkim dobry człowiek.

Dzieciństwo i lata szkolne

Erazm Pietryga urodziła się 7 sierpnia 1935 roku w Kowalewie. Jako czterolatek, osierocony przez ojca Feliksa, który zginął podczas działań wojennych w 1939 r. w Puszczy Kampinoskiej, został wraz matką Józefą i trzema siostrami wysiedlony przez okupanta z domu rodzinnego. Czas okupacji hitlerowskiej spędzili w Warszawie. W pamięci małego Eryka utkwił obraz płonącego miasta. Po powrocie w rodzinne strony także zapamiętał zgliszcza. Dom, który opuścili w Woli Parcele, został spalony. Edukację szkolną rozpoczął tuż po wojnie. Najpierw cztery klasy szkoły podstawowej ukończył w Woli Koszuckiej, następne w Sławsku. Do szkoły średniej uczęszczał w Słupcy. Mimo ciężkich powojennych warunków dążył do zdobycia wykształcenia.


Szkoła Felczerska

W 1955 roku ukończył Państwowe Liceum Felczerskie w Krakowie i przez następne trzy lata pracował jako felczer w Choszcznie, w woj. szczecińskim. Potem zamieszkał w Koninie i pracował w poradni lekarskiej przy Kopalni Węgla Brunatnego.


Studia

25 czerwca 1965 roku ukończył studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Poznaniu. Studiowanie łączył z pracą, bowiem sam się utrzymywał. Po zajęciach na uczelni szedł pracować w zakładach Stomil, na poznańskim Grunwaldzie. Po studiach powrócił do Konina. Po ukończeniu w 1971 roku specjalizacji z położnictwa i ginekologii podjął pracę w Szpitalu Wojewódzkim w Koninie. W trakcie dalszego kształcenia podyplomowego zdobył liczne specjalizacje: w 1977 roku z zakresu medycyny społecznej, w 1979 roku ukończył zaoczne studium prawne dla lekarzy, a w roku 1984 specjalizację z zakresu radioterapii-onkologii.


Doktorat

Uwieńczeniem jego starań o podwyższenie kwalifikacji zawodowych było uzyskanie stopnia doktora nauk medycznych uchwałą Rady Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Poznaniu dnia 16 kwietnia 1980 roku.


Działalność zawodowa

Mąż zawsze powtarzał, że trzeba zrobić wszystko, by przyciągnąć wykształconych ludzi do Konina. By młodzi chcieli się uczyć i przede wszystkim chcieli tu wrócić – wspomina Maria Pietryga.
Właśnie dlatego w latach 1980-1992, gdy pełnił funkcję głównego lekarza województwa konińskiego, zachęcał młodych lekarzy do przyjazdu do Konina. Oferował im mieszkania, czy pomagał w załatwieniu pracy dla współmałżonków. Ale to nie jedyna akcja organizowana przez doktora Pietrygę. W czasie pełnienia tej funkcji był animatorem i organizatorem wielu inicjatyw społecznych mających na celu poprawę jakości lecznictwa w województwie.

Pamiętam, jak do dużych zakładów pracy przyjeżdżali specjaliści z Poznania i odbywały się masowe badania kobiet. Od początku mąż kładł ogromną rolę na profilaktykę. To nie tylko wspomniane badania dla kobiet, ale także pogadanki w Kołach Gospodyń Wiejskich. Jeździł do różnych miasteczek, wsi i tam przekonywał panie do badań – opowiada Maria Pietryga.

Dzięki staraniom doktor Erazma Pietrygi do Konina, jako drugiego miasta w Wielkopolsce, trafił ultrasonograf. Doktor pozyskiwał także środki na budowę nowego szpitala w Koninie. – Wszystko to nie miałoby możliwości rozwoju, gdyby nie kontakty w Ministerstwie Zdrowia w Warszawie. Środki, które zdobywał, przeznaczone były na budowę, modernizację ośrodków zdrowia i wybudowanie nowego szpitala.


Doktor Pietryga był również współpomysłodawcą realizacji wydziału pielęgniarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Koninie, w której również wykładał.
Erazm Pietryga w zespole Oddziału Ginekologiczno-Położniczego WSZ w Koninie pracował w latach 1965-2001. W latach 1976-1979 sprawował również funkcję dyrektora szpitala. Z tą placówką związany był do końca swojej kariery zawodowej.


Wyróżnienia

Za swoją wieloletnią pracę doktor Erazm Pietryga otrzymał wiele wyróżnień i medali. Został odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi (1976), Odznaką Honorową za Zasługi dla Miasta Konina (1979, 1980), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1984), Odznaką Honorową „Za zasługi w rozwoju konińskiej chorągwi ZHP” (1984), Odznaką Honorową PCK trzeciego stopnia (1986).